برای درمان ناباروری چه باید کرد ؟

برای درمان ناباروری چه باید کرد ؟
0 ۵۶۷

برای درمان ناباروری چه باید کرد ؟

برخلاف فرآیند ساده‌تر لقاح مصنوعی – که در آن اسپرم در رحم قرار می‌گیرد و لقاح به طور معمول اتفاق می‌افتد – IVF شامل ترکیب تخمک و اسپرم در خارج از بدن در آزمایشگاه است. پس از تشکیل جنین، جنین در رحم قرار می گیرند. IVF یک روش پیچیده و پرهزینه است. تنها حدود 5 درصد از زوج های مبتلا به ناباروری به دنبال آن هستند.

چه علل ناباروری را می توان با IVF  درمان کرد؟

  • اندومتریوز
  • تعداد کم اسپرم
  • مشکلات رحم یا لوله های فالوپ
  • مشکلات تخمک گذاری
  • مشکلات آنتی بادی که به اسپرم یا تخمک آسیب می رساند
  • ناتوانی اسپرم در نفوذ یا زنده ماندن در مخاط دهانه رحم
  • تخم بی کیفیت
  • بیماری ژنتیکی مادر یا پدر
  • یک مشکل باروری غیر قابل توضیح

IVF هرگز اولین قدم در درمان ناباروری نیست مگر در موارد انسداد کامل لوله. در عوض، برای مواردی که روش‌های دیگر مانند داروهای باروری، جراحی و لقاح مصنوعی مؤثر نبوده‌اند، اختصاص دارد.

از IVF چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

اولین گام در IVF شامل تزریق هورمون است، بنابراین شما هر ماه به جای یک تخمک، چندین تخمک تولید می کنید. سپس برای تعیین آمادگی برای بازیابی تخمک آزمایش خواهید شد.

قبل از عمل بازیابی، دارویی به شما تزریق می شود و فرآیند تخمک گذاری را آغاز می کند. زمان مهم است؛ تخمک ها باید درست قبل از بیرون آمدن از فولیکول های تخمدان بازیابی شوند. اگر تخم ها خیلی زود یا خیلی دیر خارج شوند، به طور طبیعی رشد نمی کنند. پزشک ممکن است آزمایش خون یا سونوگرافی انجام دهد تا مطمئن شود که تخمک ها در مرحله درست رشد هستند. مرکز IVF دستورالعمل‌های ویژه‌ای را برای پیروی از شب قبل و روز عمل به شما ارائه می‌کند. به اکثر زنان داروی مسکن داده می‌شود و می‌توانند آرام‌بخشی خفیف یا بیهوشی کامل را انتخاب کنند. در طول عمل، پزشک با سونوگرافی فولیکول‌ها را در تخمدان تشخیص می‌دهد و تخمک‌ها را با یک سوزن توخالی خارج می‌کند. این روش معمولا کمتر از 30 دقیقه طول می کشد، اما ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

بلافاصله پس از بازیابی، تخمک های شما در آزمایشگاه با اسپرم همسرتان که در همان روز اهدا شده، مخلوط می شود.

در حالی که شما و همسرتان به خانه می روید، تخمک های بارور شده در کلینیک نگهداری می شوند تا از رشد مطلوب اطمینان حاصل شود. بسته به کلینیک، حتی ممکن است تا پنج روز صبر کنید تا جنین به مرحله پیشرفته‌تر بلاستوسیست برسد.

پس از آماده شدن جنین ها، شما به مرکز IVF برمی گردید تا پزشکان بتوانند یک یا چند مورد را به داخل رحم شما منتقل کنند. این روش سریعتر و آسانتر از بازیابی تخمک است. پزشک یک لوله انعطاف پذیر به نام کاتتر را از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم شما می کند، جایی که جنین ها رسوب می کنند. برای افزایش شانس بارداری، اکثر متخصصان IVF انتقال حداکثر سه جنین را در یک زمان توصیه می کنند.

پس از انجام این روش، معمولاً چندین ساعت تحت نظر می‌مانید و چهار تا شش ساعت بعد مرخص می‌شوید. پزشک احتمالاً حدود دو هفته پس از انتقال جنین آزمایش بارداری را انجام خواهد داد.

در مواردی که تعداد اسپرم مرد بسیار کم است یا تحرک ضعیفی وجود دارد، پزشکان ممکن است IVF را با روشی به نام تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی ترکیب کنند. در این روش، اسپرم از مایع منی یا در برخی موارد مستقیماً از بیضه ها گرفته می شود و مستقیماً به تخمک وارد می شود. هنگامی که یک جنین زنده تولید شد، با استفاده از روش معمول IVF به رحم منتقل می شود.

میزان موفقیت IVF چقدر است؟

میزان موفقیت IVF به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله دلیل ناباروری، محل انجام این روش، منجمد یا تازه بودن تخمک. آخرین گزارش مربوط به سال 2018 نشان می‌دهد که 50 درصد از روش‌های IVF در زنان 35 ساله و کمتر منجر به تولد زنده می‌شود. برای زنان 42 ساله و بالاتر، 3.9 درصد از انتقال تخمک منجر به تولد می شود.

آیا مسائل دیگری در رابطه با IVF وجود دارد که باید در نظر گرفته شود؟

هر جنینی که در اولین تلاش IVF استفاده نمی شود، می تواند برای استفاده بعدی فریز شود. اگر برای بار دوم یا سوم IVF انجام دهید این امر باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. اگر جنین های باقی مانده خود را نمی خواهید، می توانید آنها را به زوج نابارور دیگری اهدا کنید، یا شما و همسرتان می توانید از کلینیک بخواهید که جنین ها را از بین ببرد. هم شما و هم همسرتان باید قبل از اینکه کلینیک، جنین شما را از بین ببرد یا اهدا کند، توافق کنید.

سن یک زن عامل اصلی موفقیت IVF برای هر زوجی است. به عنوان مثال، یک زن زیر 35 سال که از تخمک های خود استفاده می کرد، 37.6٪ شانس تک قلو (یک بچه) با استفاده از IVF در سال 2018 داشت.

CDC گزارش می دهد که میزان موفقیت IVF در هر گروه سنی در حال افزایش است، زیرا تکنیک ها اصلاح شده و پزشکان با تجربه تر شده اند.

 

منبع webmd

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.